“Şef Yoktu” – Röportaj

merabeyin

New member
Alman U21, Avrupa Şampiyonası ön eleme turunda başarısız oldu. Bu, milli takımın üç zayıf uluslararası maçından (iki mağlubiyet, bir beraberlik) sonra Alman Futbol Federasyonu’nda (DFB) zaten garip olan havayı gölgeliyor. Almanya’da gençlik çalışmaları uzun süredir eleştiriliyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Horst Hrubesch, oralarda yolunu çok iyi bilen biri. Özellikle Hamburger SV’yi şekillendiren eski profesyonel, 2000’den 2016’ya, 2008’den 2009’a ve 2013’ten 2016’ya kadar U21 antrenörü olarak DFB’de çeşitli pozisyonlarda çalıştı. 2009 yılında, sonraki dünya şampiyonları Manuel Neuer, Mats Hummels, Mesut Özil ve Sami Khedira’nın etrafında oluşturduğu “Altın Nesil” ile ilk kez Avrupa Şampiyonası unvanını kazandı. Diğer istasyonlar U18, U19 ve U20 idi.

Dernekten ayrılmadan önce Hrubesch, DFB genç takımını 2016 Olimpiyatlarına götürdü ve orada gümüş madalya kazandı. 2020/21 sezonundan beri eski kulübü HSV’de gençlik akademisinin başkanıdır. U21’lerin Çarşamba akşamı İngiltere’de daha iyi bir B-Elf’e karşı 2-0’lık bir mağlubiyetle kapatılan Avrupa Şampiyonası’ndan elenmesinin ardından, 72 yaşındaki oyuncu Almanya’nın yayın ağının spor portalı Sportbuzzer’a konuştu ( RND).

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Sportbuzzer: Alman futbolu buna mecbur mu? U21 Avrupa Şampiyonası’nda başarısız olduktan sonra çok mu endişeleniyorsun?

Horst Hrubesch (72):
Hiç endişeli değilim. Her zaman her şeyin kendi kendine yürüdüğü ve diğerlerinde olmadığı bağlar vardır. Avrupa Şampiyonası’nda U21’imiz çok fazla şans yarattı ve bunlardan yeterince yararlanmadı. Kendimize şunu sormaya devam etmemiz gerektiği açık: Ne işe yaradı? Doğru yolda mıyız? – Bu, DFB, eyalet federasyonları ve kulüpler için geçerlidir. Değişim önemlidir ama ancak birlikte mümkündür.

Gençlik çalışması gelecekte değişmeli, Örneğin, U17 ve U19 alanlarındaki yarışmalar yeniden düzenleniyor.. İlki ne zaman sonuç verir?

Şimdi bunun ne kadar hızlı ilerleyeceğini söylemek benim için zor. Bir değişikliğin 14 günde veya üç haftada işe yaramadığını kabul etmeliyiz. Oğlanlara daha fazla maç pratiği vermek çok önemlidir. İngiltere’nin yaptığı da bu. Oyuncuları yaşlılara ne kadar erken alırsak, buna o kadar çabuk alışırlar. Bu süreci ilerletmeliyiz.

“İngiltere’ye karşı son aşamada gördüğüm şey yeterli değildi.”
Horst Hrubesch

Genç Almanlar arasında bir zihniyet eksikliği mi var?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Tüm U21 oyuncuları hala geliştirme aşamasındadır. Yine de sahada birbirinin yanında duran bir takım olup olmadığını kendinize sormalısınız. İngiltere’ye karşı son aşamada gördüğüm oyun tarzım yeterli değildi. Takım ayakta durmaktan ve birbirini savunmaktan sorumludur. Diğerlerini de çekip götüren bir şef de görmedim.

Şimdi nasıl görünüyorsun? eve EM 2024?

Ev sahipliği yapmaya hak kazandık. Almanya bir Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yaparsa, milli takım çok önemli bir rol oynayacaktır. Eminim. Hansi Flick’in ekibinin kalan yılda ısınması gerekiyor. Ona güveniyorum. Sırf bu yaz hayal kırıklığı yarattı diye her şeyi siyaha boyamak istemiyorum.