Milli oyuncu Lea Witte, Dünya Kupası için Avustralya’ya gidiyor

merabeyin

New member
Heidelberg/Uchte. Temel olarak Lea Witte hakkında iki hikaye anlatılabilir: ortoptist Lea Witte ve su altı hokeyinde milli takım oyuncusu Lea Witte. Aşağıda, bu metin sporcuyu ele alacaktır, ancak büyük ölçüde bilinmeyen ortoptik kavramının gizemi de kısaca çözülmelidir.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Ortopti, başta şaşılık ve göz hareketi bozuklukları olmak üzere görme bozukluklarının incelenmesi ve tedavisinde uzmanlaşmış bir sağlık mesleğidir. Lea Witte, bu mesleği Heidelberg Üniversite Hastanesi’nde sürdürmektedir.

Artık her iki potansiyel Witte hikayesinin de bir temeli var. Çünkü Lea Witte, 2016’da Heidelberg’de eğitimine başlamasaydı, egzotikliği pek aşılamayan “su altı hokeyi” denen bu spora hiç bulaşmayabilirdi.

Başlangıç sualtı ragbi ile geldi

Temel olarak, Lea Witte spor ana akımından geliyor. Hannover yakınlarındaki Uchte’de büyümüş, sekiz yıl futbol oynamış ama DLRG’nin bir üyesi olarak zaten ıslak ortamla temas halindeymiş. Ve bir şekilde 2016’da eğitiminin başlamasıyla birlikte “yüzmeyle ilgili bir şeyler yapma” arzusu arttı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

26 yaşındaki bir röportajda “Uchter DLRG yerel grubundan su altı ragbisini zaten biliyordum” diyor, “Ben de orada yer almıştım.” Heidelberg’de ilk kez şapka, kulak koruması, yüz maskesi takan ve suya şnorkel , palet, eldiven, küçük bir raket ve disk takan insanlarla tanıştı. “Bu benim için tamamen yeni bir şeydi ve beni hemen yakaladı.”

Lea Witte, Avustralya'daki Dünya Sualtı Hokeyi Şampiyonasında milli takımın bir parçasıdır.

Lea Witte, Avustralya’daki Dünya Sualtı Hokeyi Şampiyonasında milli takımın bir parçasıdır.

© Kaynak: Montaj: Schwiersch

Oyundaki büyük eğlencenin başlangıçta kişilerarası nedenleri vardı. Çoğunlukla aynı yaştaki erkek ve kadınlardan oluşan ünlü grupta Witte kendini hemen evinde hissetti, “karma bir ekipti ve her şeyi önce bana onlar gösterdi.” Sporun çatısı altında yapıldığı kulüp, dalış kulübü Octopus – kısaca TCO idi. Weinheim, Heidelberg’den yaklaşık 20 kilometre.

Sualtı hokeyinde pak 1,3 kilo ağırlığındadır.

Sualtı hokeyi, raundu meydana getirmekle ilgilidir. Amaç, yaklaşık 1,3 kilogram ağırlığındaki ve kurşunla ağırlıklandırılan ve bu nedenle her zaman yere batan diski, yine yerde olan rakip kaleye, belli belirsiz bir tahta kaşık anımsatan bir sopa kullanarak atmaktır. .

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Doğal olarak dirence karşı savaşmalısınız: suyun neden olduğu direnç ve aktif kişinin fizyolojik olarak verilen akciğer hacmi nedeniyle çok sınırlı dalış süresi. Bu da şu anlama gelir: Lea Witte, “Taktikleri ve stratejiyi önceden düşünmelisiniz” diyor. “Birbirimize körü körüne güvenmeli ve hareketlerimizi tekrar tekrar prova etmeliyiz.”

En güzel hamleler zihinde yaratılabilir ama oksijen ihtiyacı hücum eden oyuncuyu diskten ayırıp oyun ekipmanını rakibe bırakıyorsa her şey boşunadır.

Tam donanımlı Lea Witte.

Tam donanımlı Lea Witte.

Tam donanımlı Lea Witte.

© Kaynak: Witte

Su altı hokey oyuncuları öncelikle havuzun dibinde hareket eder, önlerindeki “sopa” ile diski iter, oyun aletine “patch” denir. Altı oyuncu bir takım oluşturur – üç savunma oyuncusu, bir orta saha (“orta”) ve iki forvet. Tüm oyuncular, anın hararetinde yaralanmaları önlemek için sopa ellerine koruyucu eldiven takarlar.

Her şey suda ve havuzun kenarında üç hakem tarafından izleniyor, onlar da en kötüsü gelirse kendilerini fark ettirmek için metal bir çubuğa vuruyor; Hakemler kendilerini hissettirmek için su altı kornası da kullanabilirler.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Lea Witte (solda, 12 numara) disk için savaşıyor.

Temel: su altında korkusuzluk

Spor kulübünün sorunu: 2016’da Almanya’da düzgün oyun operasyonları yoktu. Hamburg yakınlarındaki Münih, Berlin, Hannover, Köln ve Elmshorn’dan diğer takımlarla ülke çapında bir lig ancak 2017’de başladı. O zamandan beri, cumhuriyet içinde aşırı seyahati en aza indirmek için lig maç günleri ilgili yerlerde sıkıştırılmış biçimde düzenlendi. TCO Weinheim şu anda sualtı hokeyinin tarih kitabında rekor şampiyonu, Witte’nin takımı 2017, 2018 ve bu yıl şampiyonluğu kazandı.

Kulüplerde neredeyse hiç sınır yok. Burada her yaştan kadın ve erkek bir arada oynuyor, herkesi bekliyoruz. İyi yüzme tekniğinin erişimi kolaylaştırdığı ve su altında belirli bir “korkusuzluğun” da yardımcı olduğu söylenir. Sualtı hokeyi bir temas sporu olmasa da, tabii ki kalabalıkta temas olabilir.

Mevcut kadın milli takımı.  Sağda: Milli teknik direktör Nathan Peall.

Mevcut kadın milli takımı.  Sağda: Milli teknik direktör Nathan Peall.

Mevcut kadın milli takımı. Sağda: Milli teknik direktör Nathan Peall.

Sualtı hokeyi uzun süredir Almanya’nın spor haritasında yer alıyor. Her şey, Giessen üniversite takımından birkaç su altı ragbi oyuncusunun ilk kez 1996 yılında su altı hokeyi oynamasıyla başladı. 1998’den beri su altı hokeyi, Alman Scuba Dalgıçları Derneği’nin resmi bir rekabet sporu olmuştur. Alman milli takımları o zamandan beri Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına katıldı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Lea Witte, on iki kişilik Dünya Kupası kadrosunun bir parçası

Lea Witte de artık bu ünlü çevreye ait. 2019’da ilk kez genişletilmiş kadroya çağrıldı ve şimdi 26 yaşındaki ilk gerçek uluslararası yarışmasını dört gözle bekliyor; Şubat ayındaki bir eğitim kampından sonra iyi haberi aldı. 18-30 Temmuz tarihlerinde Brisbane, Avustralya’da Gold Coast’ta düzenlenecek Dünya Şampiyonasına katılacak olan 12 kişilik kadronun bir parçası.

Lea Witte, Corona yıllarının ve Türkiye’de 2022’de de iptal edilen Dünya Kupası’nın ardından “on ikimiz de adaylıktan çok mutluyduk” diyor. Orada 13 ülke şampiyonluk için oynayacak, Almanya (hala) alttan takımlardan biri. Witte: “Tecrübeler, onuncu sıra için oynayacağımızı gösteriyor.” Yeni Zelanda, İngiltere ve Kolombiya favoriler arasında.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Instagram, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Lea Witte ve meslektaşları, Alman Spor Dalgıçları Derneği’nin bu yıl ilk kez daha fazla mali destek sağlamasından memnun. Ancak oyuncular, dünyanın diğer ucuna yolculukları için mali bir katkıda bulunmak zorundadır. “İş ve rekabetçi spor arasındaki denge, hepimiz için büyük bir zorluk. Yine de hepimiz bu konuda tutkuluyuz.”

Ayrıca, “su altı egzotikleri” belirli bir merakla çevrilidir. NDR’den bir ekip, Hannover’deki samimi dalış kulübüne çoktan uğradı. Ve Lea Witte liderliğindeki kadın milli takımı, ZDF’nin “Fernsehgarten” konukları olarak sporlarını milyonlarca seyirciye tanıtmayı başardı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Lea Witte - bir kez olsun sudan çıktı.

Lea Witte - bir kez olsun sudan çıktı.

Lea Witte – bir kez olsun sudan çıktı.