yükleniyor
Ücretsiz İlan Ver!

Çağrı Merkezi / 05327449459

Kapaklı Satılık Arsalar

Anasayfa / Kapaklı Satılık Arsalar
Sevdiklerinizle Paylaşın

Kapaklı Satılık Arsalar

Tarihçe

Halk arasında 93 Harbi (Rumi yıl-1293) olarak bilinen, 1877-1878 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus savaşında Tuna (Balkan) Cephesi ve Kafkas Cephesinde Osmanlı ordusu savaşı kaybetmişti. Bu bölgede yaşayan yaklaşık bir milyon Osmanlı Türkü mülteci konumuna düşmüş ve göçe maruz kalmıştı. Kapaklı’nın kurucusu olan atalarımız bugünkü Bulgaristan'ın Veliko Tırnova Sancağı ile Sofya yolunun geçtiği vadideki Novoselo (Nosel), Balvan, Yemen, Selvi, Sürat, Malkoç ve Karalar köylerinden bin güçlüklerle buralara kadar gelebilmişler ve Saray, Çerkezköy (Türbedere) merkezleri ve köylerinde yerleşmişlerdir.

Kapaklıpınar Köyü, Osmanlı Devleti’nin o zamanki padişahı Sultan II. Abdülhamit Han döneminde Edirne Sancağı Tekfurdağı (Tekirdağ) vilayeti. Saray kazası, Türbedere (Çerkezköy) nahiyesine bağlı olarak Ferman-ı Şahane ile Novalselo (Nosel) Yemen ve Balvan'dan göç eden atalarımız tarafından yeni kurulan köylerden biridir. Merkezinde kaynak suyu olan bu yerin üzeri kapatılarak, kuyu haline getirilmiştir. İlk yerleşim bu kuyu etrafında başlamış ve köy adını, bu kuyudan alarak “Kapaklıpınar” köyü olmuştur. 

Ormanlık bir arazi olan yerlere ağaçlar çatılmak suretiyle üzerlerine toprakla örtülen koptarlar yapılarak iskana başlanmıştır. Köyün camisi de padişah emri ile üst katı mektep, alt katı mescit olarak 1904 tarihinde yaptırılmıştır. İlk zamanlarda Kapaklıpınar Köyü'nde itimat edilip güvenilen kişilere muhtarlık mührü verilerek köyün idare edildiği rivayet edilmektedir. 

1930’lu yıllarda lakabı Mandalı Osman  muhtar olmuştur. 1930’lu yıllara rastlayan çalışmaları şöyle özetleyebiliriz: Merhum Osman Efendi köyün dışında kalan arazileri ölçtürerek hisseler biçiminde köylülere dağıtmış, köyün (Muhtarlığın) giderlerine katkı olsun diye köy tarlaları bırakmış, köyün camisi için ayrıca tarla bıraktırıp icar geliri ile cami yapımını sağlamıştır.

Bugünkü Jandarma Karakol Komutanlığı, Kapaklı Kültür Merkezi ve Kapaklı Halk Eğitim Merkezi’nin bulunduğu araziyi köy (millet) bahçesi adı altında çeşitli meyve ve diğer cins fidanlar yetişmesi için hazırlamıştır. Bunların dışında hayvan mezarlığı (köy dışında) bir yer tahsis etmiştir. İmece yoluyla Kapaklıpınar Köyü’ne; içinde üç dershane, bir büyük salon, bir müze, öğretmenler odası ve bodrum bulunan iki katlı ilköğretim okulu yaptırmış ve bu okul 1937 yılında Kapaklı’nın ilk ilköğretim okulu olarak eğitime başlamıştır. Osman Efendi o günlerin koşullarında köyden gelip geçen 
hayvan arabalarının konaklamaları için iki katlı bir otel, kahvehane, bir han ve av tüfeği de dahil bir çok malzemenin satıldığı bir mağaza da yaptırmıştı.

Aynı yıllarda köyün diğer sakinlerinden Ferhat Ağa ve Tahir Ağa da aynı tür otel ve han yaptırarak, Kapaklıpınar Köyü’nün ilerlemesinde katkıda bulunmuşlardır. 1939 yılında vefat eden Osman Efendi (Mandalı)’nin yerine, katip olarak çalışan İbrahim Efendi (Güven) muhtar olmuştur. 1940-1950 yıllarında muhtarlık yapan Fazlı Çoban (Salihağa Fazlı), 1950 seçimlerinde muhtarlığı Hasan Büyükbaş’a devretmiştir. 

Bu arada Kapaklpınar ismi kısaca Kapaklı olarak anılmaya başlamış ve kayıtlara da Kapaklı Köyü olarak geçmiştir. 1960’lı yıllardan sonra Akif Dubaz, Bilal Yılmaz, Veysel Pilaslı, Ali İhsan Mandalı, Nuri Canbaz, Halim Danacı, Recep Güven ve Hüseyin Dubaz Kapaklı’nın muhtarları olmuşlar ve Kapaklı’nın idaresinde büyük hizmetleri olmuştur. 1970 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi kurulması kararlaştırılmış, topraklarının çok büyük bir çoğunluğu Kapaklı yerleşim alanında kalan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi 1973 yılında faaliyete geçmiş ve fabrikalar çalışmaya başlamıştır. Fabrikalar çoğaldıkça gerek çevre ilçe ve illerden ve gerekse de Türkiye’nin her ilinden Kapaklı’ya göç başlamış ve Kapaklı’nın nüfusu artmıştır. 1986 yılında 3000 nüfusa yaklaşan Kapaklı, dönemin muhtarı Recep Güven ve köy ihtiyar heyetinin çabaları ile Belediye olmuştur. Kurucu Belediye Başkanı Recep Güven 1986-1989 yıllarında Belediye Başkanlığı yapmış, daha sonra 1989-1994 yıllarında Şemsettin Dubaz, 1994-1999 yıllarında Enver Özel, 1999-2004 yılları arasında yine Şemsettin Dubaz Belediye Başkanlığında Kapaklı’ya hizmet vermişlerdir. 2004 yılında Belediye Başkanı seçilen İrfan Mandalı, 2009 ve 2014 yıllarında yapılan yerel seçimlerde yine başkan seçilmiş ve hizmet etmiştir. 2019 Yerel seçimlerinde Belediye başkanı seçilen Mustafa Çetin halen görevine Kapaklı Belediye başkanı olarak devam etmektedir.

06.12.2012 tarihinde çıkan 6360 sayılı yasa ile daha önce Çerkezköy ilçesine bağlı olan Uzunhacı, Karlıköy, Bahçeağıl, Yanıkağıl ve Pınarca köylerinin ve Karaağaç Beldesi’nin bağlanması ile Kapaklı ilçesi kurulmuştur. 30.12/2013 tarihindeki resmi nüfusu 85898 olan Kapaklı (Türkiye’deki birçok ilin merkez nüfusundan fazla), uzun yıllar Türkiye'nin nüfusu en fazla artan yerleşim yeri olmuştur. Son olarak TÜİK’in 2018 verilerine göre 116 bin 882 nüfusa yükselen Kapaklı, bu büyümeye ve gelişmeye artarak devam etmektedir.

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun.

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 05327449459

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.
çerkezköy satılık arsa kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları